top of page

  Гречана каша — це улюблений з самого дитинства продукт для багатьох. З давніх часів гречка — це богатирська їжа. Крім відмінних смакових властивостей гречана каша володіє цінними ефектами. Вона по праву вважається фаворитом серед каш. Цілющі властивості каші навіть складно перерахувати. Крім білка, жиру, вітамінів і мінералів гречана каша містить органічні кислоти, які підтримують здоров’я шлунка.

Гречка — ідеальна їжа для вегетаріанців. Вона містить живильний рослинний білок. Якщо часто їсти гречку, то дефіциту в білковій їжі не буде. Отже, не буде втоми, депресії і м’язової слабкості. Для вагітних жінок і людей, що страждають анемією, гречана каша прекрасне джерело заліза і фолієвої кислоти. Гречана каша повинна входити в щоденний раціон кожної вагітної жінки і маленької дитини.

  Вітамінний склад гречаної каші багатий:  вітаміни групи В, вітамін Е, життєво необхідний РР. Гречана каша містить такі мінерали як залізо, мідь, фосфор, кобальт. У гречці є амінокислоти і фолієва кислота. Вона багата клітковиною, має в складі складні вуглеводи, за рахунок чого гречка не занадто сильно підвищує рівень цукру в крові і дуже корисна при діабеті.

8 цікавих фактів про гречку
  1. Гречка є екологічно чистим продуктом. На щастя, гречка є одним з небагатьох рослин, яке не піддається генної модифікації. Завдяки цьому, можна не хвилюватися за її якість, а під час її зростання не потрібно абсолютно ніяких добрив. Все це робить гречку дійсно натуральним і корисним продуктом без всякої хімії.

  2. Гречка піднімає настрій. Доведено, що споживання гречаної каші веде до поліпшення психоемоційного стану, роботи головного мозку і, звичайно, чудесному настрою.

  3. Гречка наповнює життєвою енергією. В Індії та Китаї вважається, що за допомогою гречки можна впливати на біологічні точки в організмі, тому для профілактики різних захворювань радять ходити по килимку, на якому розсипана гречка.

  4. Гречка допомагає від безсоння. Принаймні, саме гречаної лушпинням наповнюють спеціальні подушки від безсоння.

  5. Гречка - цінне джерело білка. У ній міститься 18 незамінних амінокислот, а білок близький за складом до збалансованим білків курячих яєць і сухого молока. Крім того, гречка засвоюється набагато легше м'ясних продуктів за рахунок свого рослинного походження.

  6. Гречка є частиною національної кухні Японії. Саме там з гречки виробляють гречану локшину «соба», яка користується популярністю в численних ресторанах Японії.

  7. Гречку не можна змішувати з цукром. На жаль, цукор нейтралізує всі корисні властивості гречки і, тільки якщо ви є істинним ласунам, то можете замінити її медом. Але краще уникати цих солодких компонентів.

  8. Гречку обсмажують перед приготуванням. Багато бувалі туристи обсмажують гречану кашу перед походом, бо після смаження гречана крупа стає набагато смачніше, набуваючи більш яскраво виражений приємний післясмак.

Поширення гречки у світі

Історики вважають, що батьківщина настільки улюбленої нами гречаної крупи - Північна Індія, місцеві жителі називають її чорним рисом. Більш ніж 4 000 років тому на цю рослину звернули увагу селяни. Пірамідки-зернятка виявилися їстівними: з них виходила дуже смачна розсипчаста каша, а з борошна - коржі. З Індії приблизно в XV столітті до н. е. гречка поширилася в Китай і Японію, звідти вона потрапила в Середню Азію і країни Близького Сходу. Європа познайомилася з цим злаком під час татаро-монгольської навали. В Італії та Греції гречку називають «турецьким зерном». В Іспанії, Бельгії,

Португалії та Франції її вважають рослиною арабською або сарацинською, а німці називають «язичницькою». На думку жителів цих країн, гречка гідна бути лише кормом для тварин. Нею годують фазанів, оленів і деяких інших домашніх вихованців. Тому там у продажу представлена ​​головним чином зелена гречка, а не традиційна для нас пропарена крупа. Крім того, в деяких країнах ядриця продають в аптеках, в якості спеціального продукту для діабетиків. Свої шанувальники страв з гречки є і в Європі, і в Азіі. В азіатській кухні крупі воліють мелене зерно. У Кореї насиченим гречаним смаком володіють традиційні булочки, що випікаються на пару до кожного свята, - «сае ме дук». В Японії гречку додають в лікери, джем і шоколад, а з гречаного борошна готують локшину «соба».

Соба

  • У Польщі популярна кров'яна ковбаса з гречаною крупою - «кашанка». Для кашанки переважно використовується свинина, яка попередньо відварюється, прокручується через м'ясорубку, потім перемішується з готовою гречкою, заправляється прянощами і сіллю. Приготована таким чином ковбаса доводиться до повної готовності, протягом півгодини настоюючись в гарячій, але не киплячій воді. У місті Катовіце щорічно в кінці травня влаштовується свято Кашанкі. Колись кашанка вважалася сільським домашнім блюдом, сьогодні її подають як делікатес в кращих ресторанах традиційної польської кухні.

  • Незвичайне блюдо з гречки пропонує єврейська кухня. Це каша «варнішкес», в перекладі на укріїнську - гречка з локшиною. Варнішкес має родинні зв'язки з українськими варениками (від слова варити). Ця страва - окремо зварені макарони і крупа, обсмажена на курячому жирі цибулю, з'єднуються безпосередньо перед подачею на стіл. Спробуйте приготувати гречку по-єврейськи - таке розмаїття напевно вам сподобається.

Варнішкес

  • В Україні є багато страв, в яких використовується гречка. Це і гречаники - гречані котлети - гречані пампушки з часником, гречані вареники з сиром, гречані бабки, та каші.

Гречаники

Гречані вареники

Значення гречки

 Гречку вирощують, головним чином, як круп'яну культуру. Це єдина незлакова культура в групі зернових. Страви із гречаної крупи смачні, високопоживні, добре засвоюються і рекомендуються для дієтичного харчування. Середній хімічний склад плодів гречки, (%): білка - 13,1, вуглеводів - 67,8, жирів - 3,1, золи -2,8, клітковини - 13,1. Для гречки характерний високий вміст перетравних білків, вуглеводів і мінеральних речовин, особливо солей фосфору, кальцію і заліза.   У білку гречки переважають легкорозчинні глобуліни і глютаміни, тому він краще засвоюється.

   Білок повноцінний за амінокислотним складом. У гречаній крупі лізину значно більше, ніж у пшениці, а за кількістю аргініну вона переважає рисову крупу.

   Зерно гречки містить також різні органічні кислоти (лимонну, яблучну, малеїнову, щавлеву), які сприяють кращому засвоєнню їжі. До складу зерна входять такі важливі вітаміни як Вь, В2, В6, Р (рутин), які визначають лікувально-дієтичне значення гречки. Важливою ознакою гречаної крупи, на відміну від пшона, є здатність зберігати тривалий час свої поживні і смакові якості. Це пов'язано з тим, що жири, які містяться в гречці, не окислюються.

  З гречаного борошна готують млинці, галушки, вареники, деякі сорти печива. Для хлібопечення борошно не придатне через відсутність у ньому клейковини.

Певне значення гречка має і в кормовиробництві. На корм використовують дрібне, щупле зерно, а також висівки, які одержують при переробці зерна. Гречана солома за кормовою якістю близька до соломи ячменю та вівса (100 кг соломи - 35 корм. од.). Поживним кормом є також полова (100 кг відповідають 50 корм, од.), яка найбільше ціниться для годівлі свиней. Проте надлишок соломи і полови в раціоні тварин викликає їх захворювання (випадання шерсті у овець, покрасніння шкіри та ін.).

Гречані висівки

Гречане борошно

   Гречка - цінна медоносна культура. За сприятливих погодних умов 1 га посіву гречки забезпечує збір 90-100 кг високоякісного лікувального меду. Гречку використовують у фармакології. З її листків і квіток одержують рутин, який використовують для лікування склерозу, гіпертонії і для виведення з організму радіоактивних речовин. Луску, яка залишається після переробки зерна гречки на крупу і містить до 40% окису калію, використовують як цінне місцеве калійне добриво і як сировину для виготовлення поташу (К2С03).

Гречаний мед

Рутин

  Агротехнічне значення гречки полягає в тому, що вона, як культура пізніх строків сівби, використовується для пересівання загиблої озимини та ранніх ярих культур. У зв'язку із скоростиглістю її вирощують у післяукісних та післяжнивних посівах, а також на зелене добриво. Гречка - добрий попередник у сівозміні для інших культур, особливо при вирощуванні її широкорядним способом. Культури, які вирощуються в сівозміні після гречки добре забезпечуються фосфором і калієм за рахунок її післяжнивних залишків.

Корисні властивості гречки

Містить вісім необхідних організму амінокислот, завдяки чому є незамінним продуктом для тих, хто не вживає м'ясо, вживає його в мінімальних кількостях або обмежує себе тимчасово (наприклад, дотримується посту).
У 100 гр. гречки міститься близько 15% білка.  Білок гречки наближається до продуктів тваринного походження і тому вважається рівноцінною заміною м'яса. При цьому засвоюється гречка набагато краще. 
Після вживання гречки, рівень цукру в людському організмі підвищується плавно, а не стрибкоподібно, як після солодощів або борошняних виробів, тому гречка добре стабілізує рівень цукру і дуже корисна для  діабетиків.

Вченим вдалося довести, що гречана каша сприяє позбавленню від стресу і неврозу, піднімає настрій і додає енергії людині. Переробляючи в організмі Амінокислоту триптофан, утворюється «гормон щастя» серотонін, що сприяє міцному емоційному здоров'ю і нічному сну.

Міститься фолієва кислота, яка сприяє зміцненню захисної функції організму в цілому до несприятливих факторів зовнішнього середовища.

Гречка багата вітамінами групи А, В, Е і РР. Такий набір вітамінів дозволяє організму людини працювати без збоїв. Містить  макро та мікро елементи: залізо, йод, калій і кальцій, магній для нервової системи, фтор для  зубів, цинк для роботи серця. Гречка  швидше виводить рідину з організму і прискорює обмін речовин. В цілому гречка має в 1,5-2 рази корисних елементів більше ніж інші крупи. За це її і називають «КОРОЛЕВОЮ КРУП»

Одним з найважливіших властивостей гречаної крупи є захист від раку. Завдяки вмісту в її складі флавонідів, гречка перешкоджає зростанню пухлин. В середині 70-х років минулого століття, коли існувала реальна загроза ядерної війни, і в СРСР поставили задачу знайти продукти харчування, котрі можна б було споживати після радіоактивного опромінення. Українські вчені запропонували для цього гречку. Тому що вона не тільки сама не піддається радіоактивному опроміненню, але й виводить його з організму. 

Гречка виконує роль «сміттяра», виводить з організму токсини, холестеринові бляшки і важкі метали. Гречка ефективно запобігає утворенню піску і каменів в нирках і сприяє їх виведенню з організму.

Гречка не містить глютену. Весь світ шукає такі культури, а ми маємо і мовчички сидимо. Це наша українська кіноа. Це потрібно взяти на вістря просвітництва.

Квітуча надземна частина гречки містить рутин, фагопірін, прокатехіновую, галловую, хлорогеновую і кавову кислоти; насіння - крохмаль, білок, цукор, жирне масло, органічні кислоти (малеїнова, меноленовая, щавлева, яблучна і лимонна), рибофлавін, тіамін, фосфор, залізо. За змістом лізину і метіоніну білки гречки перевершують всі круп'яні культури; для нього характерна висока засвоюваність - до 80%.

Бажано вживати саме сиру крупу, а не обсмажену або пропарену. Адже в результаті термічної обробки знищуються всі вітаміни, мінерали, все ті корисні речовини, якими так багата зелена гречана крупа.

Свіжа гречка вкрай корисна при різних захворюваннях судин, ревматичних захворюваннях і артритах. Вона покращує кровообіг, зміцнює імунну систему. Вживання зеленої гречки сприяє виведенню з організму надлишкового холестерину, а також шлаків та іонів важких металів, які ми отримуємо з дитинства разом c профілактичними щепленнями.

 

За всі ці якості стародавні слов'яни вважали гречану кашу їжею богатирів. І сьогодні ще розумні матусі примовляють до  своїх діток – «їж гречку - тоді будеш і розумний і сильний».

Харчова цінність

 Гречка містить вісімнадцять незамінних амінокислот, залізо, кальцій, калій, фосфор, мідь, йод, цинк, бор, фтор, молібден, кобальт, а також вітаміни В1, В2, В9 (фолієва кислота), PP, вітамін Е.


  Калорійність ядер гречаної крупи - 313 кКал на 100 г. У 100г гречаної каші міститься 132 кКал. Вживаючи її не частіше 2-3 разів на тиждень, не варто боятися появи зайвих кілограмів.

Харчова цінність в 100 грамах:

вода, г                                                                          14
білки, г                                                                      12.6
жири, г                                                                        3.3
вуглеводи, г                                                                68

калорійність, ккал                                                   335
моно- і дисахариди, г                                               1.4
клітковина, г                                                              1.1
крохмаль, г                                                               60.7
зола, г                                                                          1.7
калій, мг                                                                     380
кальцій, мг                                                                   20
магній, мг                                                                   200
натрій, мг                                                                       3
фосфор, мг                                                                 298


 

залізо, мкг                                                              6650

йод, мкг                                                                      3.3

кобальт, мкг                                                              3.1

марганець, мкг                                                      1560

мідь, мкг                                                                   640

молібден, мкг                                                          34.4

фтор, мкг                                                                    23

цинк, мкг                                                                2050

вітамін B-каротин, мг                                            0.01

вітамін Е (токоферол), мг                                      6.65

вітамін В1 (тіамін), мг                                             0.53

вітамін В2 (рибофлавін), мг                                    0.2

вітамін В9 (фолієва кислота), мкг                           32

вітамін РР (ніацин), мг                                           4.19

8 цікавих фактів про гречку
Поширення гречки у світі
Значення гречки
Корисні властивості гречки
Харчова цінність
bottom of page